Spausdinti

Gegužės  5 d. įvyko Naftininkų profesinės sąjungos (NPS) susitikimas su AB „ORLEN Lietuva“ vadovais. Jame dalyvavo NPS tarybos nariai, generalinis direktorius Michał Rudnicki, personalo direktorė Daina Binkauskienė ir personalo administravimo vadovė Birutė Pakalniškienė.

Susitikimo metu darbdavio atstovai pristatė ORLEN grupės artimiausio dešimtmečio strategiją, numatomus investicinius projektus, darbo užmokesčio 2021 m. didinimo galimybę.

Atkreiptas dėmesys, jog bendrovės 2020 m. finansiniai rodikliai atskleidžia, kad bendrovės metiniai rezultatai buvo neigiami. Dėl koronaviruso plitimo smarkiai krito bendrovės gaminamo kuro paklausa ir pardavimai: apie 15 proc. dyzelinio kuro, iki 35 proc. benzino ir iki 75 proc. mažėjo pelningiausio – aviacinio - kuro pardavimai, kintama marža buvo neigiama.  Įmonė išnaudojo tik 75 proc. savo gamybos pajėgumo, kai tuo tarpu 2019 m. dirbo daugiau nei 90 proc. gamybos pajėgumu.

Generalinis direktorius M. Rudnicki išsakė nuomonę, kad šiomis sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis bendrovė siūlo kiekvienam darbuotojui didinti bazinį (tarifinį) darbo užmokestį 25 eurais jau nuo birželio 1 dienos. Pasak jo, deja, atsižvelgiant į aukščiau minėtas priežastis, didesnių galimybių darbuotojų atlyginimų didinimui šiais metais nėra.

 „Bendrovės 2020 m. finansinė ataskaita parodė, kad 25 eurai prie bazinio atlyginimo kiekvienam darbuotojui yra optimalus siūlymas. Nors savo ankstesniame kreipimęsi į darbdavį prašėme numatyti didesnes galimybes, tačiau profesinė sąjunga atliko išsamią bendrovės finansinę analizę, ir dabar matome, kad įmonė išties negali skirti daugiau lėšų nei minėta suma. Visgi krizė turėjo didelį poveikį ir AB „ORLEN Lietuva“ bendrovės pelningumui. Tad sutikome su šiuo darbdavio pasiūlymu“, - pažymi NPS pirmininkė Sonata Samoškienė.

Profesinės sąjungos vadovė atkreipia dėmesį, kad, pagal galiojančią bendrovės kolektyvinę sutartį, kasmet atlyginimai yra peržiūrimi atsižvelgiant į einamųjų metų infliacijos prognozes. Darbdavio siūlomas papildomas 25 eurų dydis prie bazinio atlyginimo sudaro 1,74 proc. darbuotojų vidutinio darbo užmokesčio. O tai yra kiek daugiau nei ekspertų prognozuojama metinė infliacija (1,6 proc.). Be to, matome, kad kitose PKN ORLEN grupės įmonėse darbo užmokestis didinamas tik 1,2 proc. 

„Suprantame ir darbuotojų lūkesčius – visada siekiame, kad jų indėlis būtų tinkamai įvertintas. Tačiau praeiti metai buvo išties sunkūs ne tik mūsų bendrovei, bet ir visam sektoriui apskritai: kritęs kuro suvartojimas pandemijos metu stipriai kirto viso pasaulio naftos perdirbimo įmonėms. Visgi, nors situacija bendrovėje praeitais metais buvo sudėtinga, tačiau buvo siekiama išlaikyti stabilų darbuotojų skaičių, imtasi visų priemonių darbuotojų saugumo užtikrinimui ir pandemijos suvaldymui, taip pat galiojo kolektyvinė sutartis, kurios papildomų naudų paketas viršijo  3 mln. eurų“, - sako S. Samoškienė.

Ji tikisi, kad šiais metais pandemija ims trauktis, krizės pasekmės pamažu bus suvaldytos, situacija stabilizuosis, ir jau kitais metais bus galimybė dar kartą peržiūrėti darbo užmokesčio didinimo perspektyvas.

Primename, kad profesinė sąjunga dėl darbo užmokesčio didinimo darbuotojams kreipėsi dar 2020 m. rugsėjo 23 dieną, tačiau susitikimų metu buvo sutarta laukti bendrovės galutinės praėjusių metų finansinės ataskaitos, kuri ir parodytų realias atlyginimų didinimo galimybes. 

 

Naftininkų profesinės sąjungos informacija