Per pastarąsias savaites sveikatos ekspertų ir epidemiologų raginimas visuomenei dėvėti veido kaukes sustiprėjo, mat vėl stebimas koronaviruso atvejų protrūkis visame pasaulyje. Štai mirusių nuo šio pavojingo viruso skaičius visame pasaulyje siekia beveik 1 milijoną, Lietuvoje rugsėjo 24 dieną fiksuotas didžiausias per pastaruosius mėnesius viruso COVID-19 atvejų skaičius.  Tuo metu vis daugiau atliktų tyrimų įrodo, kad kaukė, kartu su kitais apsaugos būdais, yra veiksminga priemonė, padedanti veiksmingai kontroliuoti koronaviruso plitimą.

Štai 5 įrodymais paremtos priežastys, kodėl verta dėvėti kaukę viešose vietose:

1. Kaukės apsaugo kitus žmones

„Pagrindinis koronaviruso plitimo būdas yra maži lašai, atsirandantys užsikrėtusiam asmeniui kosint, čiaudint ar kalbant. Tačiau veido kaukės gali užblokuoti šiuos lašelius nuo tolesnio plitimo ore: jos veikia kaip kliūtis, neleidžianti viruso turinčioms dalelėms išplisti ir nusileisti ant kito žmogaus“, - aiškina pasaulinės sveikatos profesorius Ron Waldman iš Džordžo Vašingtono universiteto Milkeno instituto visuomenės sveikatos mokyklos.

2. Kaukės saugo Jus

Keletas tyrimų rodo, kad veido kaukė suteikia tam tikrą apsaugą ir pačiam ją dėvinčiam asmeniui, tačiau apsauga dar stipresnė tuo atveju, kai kaukes dėvi ir aplinkiniai. Pasak mokslininkų, tikrai verta apie tai pagalvoti, kaip apie kolektyvinę naudą: kuo daugiau žmonių blokuoja viruso perdavimą dėvėdami kaukes, tuo mažiau jo patenka į visą aplinką, ir tai gerokai sumažina užsikrėtimo riziką visiems.

3. Jūs galite net nežinoti, kad esate viruso nešiotojai

Anksčiau kaukės buvo rekomenduojamos tik žmonėms, žinantiems, kad jie yra COVID-19 nešiotojai. Tačiau paaiškėjo, kad virusą gali pernešti ir tie žmonės, kuriems simptomai dar nepasireiškė, ir net tie žmonės, kuriems simptomai niekada nepasireikš.

Kai kurie tyrimai, įskaitant neseniai žurnale „Nature“ paskelbtą ataskaitą, parodė, kad daugiau nei 40 procentų žmonių, sergančių koronaviruso infekcijomis, niekada net nejaučia jo simptomų. Todėl, pasak profesoriaus R. Waldman, šiuo atveju nustatyti, kas yra potencialus viruso nešiotojas, yra itin sunku.

Kaukę nešioti tiems, kurie mano, jog yra sveiki, rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Tai vienas iš veiksmingų būdų padėti išvengti viruso plitimo jį perduodant kitiems, ypač turintiems silpną imunitetą, mat  jiems COVID-19 yra ypač pavojingas.

4. Kaukė - nebrangi priemonė ir viena iš nedaugelio alternatyvų

Pasak epidemiologų, kol nėra veiksmingos vakcinos nuo koronaviruso ar kitų vaistų jam gydyti,  prevencinės rankų plovimo, fizinio atstumo laikymasis ir kaukės dėvėjimo priemonės yra trys pagrindiniai dalykai, kurie tikrai veikia. Be to, tai daug nekainuojančios ir lengvai įgyvendinamos priemonės.

"Tinkamai dėvimos kaukės - tai pigiausia ir lengviausia priemonė, užtikrinanti aukštą apsaugos laipsnį", - sako profesorius R. Waldman.

5. Kaukė - tiesiog puiki higienos priemonė

Medicinos specialistai, pradedant chirurgais ir baigiant odontologais, dėvėjo kaukes dar iki šios pandemijos, kad ir patys apsisaugotų nuo lašeliniu būdu plintančių mikrobų bei ligų, ir apsaugotų kitus. Daugelyje kultūrų kaukės nešiojimas sergančiam ar alergiškam asmeniui yra pagarbos kitiems ženklas. Dėvėti kaukę, kad apsisaugotumėte, yra normalu, o esant aukštai užsikrėtimo rizikai - tiesiog puiki higiena.

Tad gal šiuo neramiu laiku vertėtų įsiklausyti į tyrimais paremtas mokslininkų rekomendacijas ir dėvėti nedaug kainuojančias veido kaukes viešose vietose, ypač viešajame transporte, tokiu būdu apsaugant tiek save, tiek aplinkinius, kolegas ir šeimos narius.

Verčiau pasisaugoti dabar, nei susirgus gyventi nežinioje dėl savo ir brangių žmonių sveikatos.

Būkime solidarūs!

 

Parengė Naftininkų profesinė sąjunga

Straipsnyje naudota aarp.org ir health.com informacija  

Joomla Template by Joomla51.com