Spausdinti

Rugsėjo 10 dieną, Vilniuje, viešbučio "Artis Centrum Hotels" konferencijų centre, vyko tarptautinio projekto "Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje" mokymai apie kolektyvinių sutarčių rengimo ypatumus. Juose dalyvavo per 20 profesinių sąjungų lyderių ir profesinių sąjungų aktyvų narių iš įvairių Lietuvos pramonės profesinių sąjungų federacijai (LPPSF) priklausančių organizacijų.
Naftininkų profesinei sąjungai mokymuose atstovavo Silva Valkerienė, Sigitas Kazlauskas, Kazys Vainoras, Raimondas Jurgelevičius ir pirmininkė Sonata Samoškienė. Mokymų moderatoriai – darbo teisės specialistai Artūras Černiauskas ir Dalia Jakutavičė.

Kolektyvinė sutartis – darbdavio ramybei

A.Černiauskas renginio dalyviams pristatė kolektyvinės sutarties projekto rengimo  ir pasiruošimo deryboms aspektus. Jis pažymėjo, kad vis daugiau darbdavių pradeda suvokti, jog kolektyvine sutartimi „nusiperka“ ramybę ir informaciją iš darbuotojų: kai pavyksta susitarti dėl papildomų garantijų ir naudų darbuotojams, nebelieka priežasties nepasitenkinimui ir konfliktams, o apie tai, kas vyksta atskiruose įmonės padaliniuose, darbdaviai gali sužinoti reguliariuose susitikimuose su profesinės sąjungos atstovais, kurie pateikia jau apibendrintą informaciją iš darbuotojų.

D. Jakutavičė pateikė teisinę kolektyvinių sutarčių apžvalgą ir moderavo darbo grupėse eigą. Dalyviai buvo suskirstyti į profesinių sąjungų ir darbdavių atstovus. Abi pusės turėjo parengti kolektyvinės sutarties projektą ir pateikti pasiūlymus vieni kitiems bei juos įtikinamai argumentuoti. Vėliau aptarti darbo grupėse rezultatai, vyko diskusija.

 

Žinių nebus per daug

Abu renginio moderatoriai atkreipė dėmesį, kad labai svarbu, jog profesinių sąjungų atstovai derybinėse grupėse nuolat semtųsi žinių, tobulėtų, domėtųsi darbo teisės naujovėmis ir pokyčiais.

Jiems antrina ir Naftininkų profesinės sąjungos (NPS) pirmininkė Sonata Samoškienė: „Nors dėl AB „ORLEN Lietuva“ ir UAB "ORLEN Service Lietuva" kolektyvinės sutarties su darbdaviu bendrą sprendimą radome jau prieš beveik porą metų, visgi žinių apie kolektyvines derybas ir kolektyvines sutartis niekada nebus per daug. Tikrai turime, kur tobulėti ir stiprėti. Juolab, kad įmonės veikla nestovi vienoje vietoje - situacija nuolat kinta, todėl turime ieškoti būdų, kaip dar stipriau ir geriau atstovauti darbuotojams“.

„Turime siekti, kad, kalbėdami apie darbuotojų interesus kolektyviniuose susitarimuose, taptume lygūs su darbdaviu - ne dėl noro parodyti savo galią ar ambicijas, bet tam, jog darbuotojai jaustųsi oriai, ir tokiu būdu būtų užtikrinta sklandi bendrovės veikla net ir pačių didžiausių krizių bei sukrėtimų metu“, - pažymi NPS lyderė.

Daugiau apie tarptautinį projektą "Socialinio dialogo gerinimas Lietuvos pramonės sektoriuje" rasite čia.

Renginio nuotraukų galeriją rasite pasekę šią tiesioginę nuorodą.

 

LPPSF tarybos posėdyje aptarti rinkiminio suvažiavimo klausimai

S. Samoškienė ir S. Kazlauskas taip pat dalyvavo ir rugsėjo 11 d. įvykusiame LPPSF tarybos posėdyje.

Jame doc. dr. Vida Petrylaitė apžvelgė Federacijos narių kolektyvinių sutarčių tyrimo rezultatus ir su posėdžio dalyviais diskutavo apie kolektyvinių sutarčių turinį bei kokių klaidų vengti sudarant šias sutartis. O laikinoji LPPSF vadovė Dalia Jakutavičė pristatė Federacijos veiklą pandemijos laikotarpiu.

Ji pažymėjo, kad, nors karantino laikotarpiu Federacijos veikla persikėlė į namus ir virtualią erdvę, darbas nesustojo: ir toliau vyko įmonių ir darbuotojų konsultacijos, buvo rengiami atsakymai į paklausimus, teikiama teisinė pagalba.

Vėliau aptarti Federacijos suvažiavimo, įvyksiančio jau spalio 16 d., Kaune, organizaciniai klausimai, įstatų projektas, veiklos vizija. Taip pat diskutuota dėl Suvažiavimo delegatų skaičiaus. Po to buvo skirtas laikas kandidatų į Federacijos pirmininko pareigas prisistatymui.

Savo kandidatūrą pristatė Dalia Jakutavičė: kitų pasiūlymų į šias pareigas nebuvo sulaukta.

Posėdžio pabaigoje prisistatė profesinėms sąjungoms bei darbuotojų teisėms atstovaujantys kandidatai į LR Seimo narius: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atstovaujanti Aušra Papirtienė ir Tomas Jakutavičius, kandidatuojantis, kaip Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas.