Lietuvai atgavus nepriklausomybę iš sovietinės santvarkos visi pašaipiai pažvelgė į Tarptautinę moters dieną, tarsi ji būtų buvusi tarybinė šventė. Bet iš tiesų šios dienos ištakos daug tolimesnės. Šios šventės užuomazgų galima rasti dar Antikos laikais. Aptinkama žinių, kad tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio. Gal šiandien atrodo keistai, tačiau netgi kariaujantys vyrai tą dieną turėdavo nutraukti visus karus ir būti su savo moterimis.

Reikėtų paminėti, jog tikroji Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių. 1899 m. socialdemokratė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų suimtos policijos.

Žvelgiant iš šiandienos perspektyvų, moterų situacija per šį šimtmetį pastebimai pažengė palankesne kryptimi: galime balsuoti, siekti karjeros, dalyvauti visuomeninėje ar politinėje veikloje. Tačiau tuo pat metu yra neraminančių tendencijų. Pavyzdžiui, vis dar fiksuojamas atotrūkis tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, kuris Lietuvoje 2019 metais siekė 12,4 proc.

Ir nors bandoma siekti lygesnių vyrų ir moterų galimybių, vis dar susilaukiama pasipriešinimo ir stereotipinio požiūrio į šias pastangas.

Deja, visuomenėje dar juntamas moterų smerkimas dėl jų patiriamo smurto ir priekabiavimo darbe, esą jos pačios dėl to kaltos. Dar daug patyčių bei spaudimo viešoje erdvėje ir net artimoje aplinkoje. Taip pat dažna moteris neša dvigubą naštą: viena vertus, ji turi dirbti dėl didesnių pajamų šeimai, kita vertus, jos atsakomybei paliekama ir buitis bei vaikų auklėjimas. Pandemija dar aiškiau parodė šias visuomenėje egzistuojančias spragas.

Tačiau per pastaruosius dešimtmečius įvyko ir labai gerų pokyčių. Šiandien tampa akivaizdu, kad negalime nuneigti nei moters svarbos, nei jos teisių. Nes jos  gyvenimas ne mažiau vertas nei vyrų. Moterys gali taip pat gerai dirbti savo darbą, mokytis ir mokyti, vadovauti, dalyvauti visuomeninėje veikloje, būti išradėjomis ir mokslininkėmis, generuoti puikias idėjas.

Kai šie žmogiškieji gebėjimai sujungiami su moteriai būdingu švelnumu, empatija, supratingumu, jautrumu ir darbštumu, visa tai palankiai atsiliepia ir visai visuomenei.

Tad sveikinu visas moteris su šia nuostabia pavasariška švente ir linkiu siekti savo svajonių, gražių tikslų, stiprybės, meilės, tikėjimo savo jėgomis ir saulėtos nuotaikos!

Joomla Template by Joomla51.com